کولرگازی اینورتر

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی

اینورتر چیست؟

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی – قبل از هر چیزی مفهموم و معنای اینورتر را برای شما شفاف‌سازی می‌کنیم. اینورتر به معنی معکوس‌کننده و وارونه‌گردان است، ولی در کمپرسور معنی دور متغیر را می‌دهد. یعنی موتور با سرعت متغیر و چرخشی دورانی عملکرد خود را پیش می‌برد. اینورتر به صورت هوشمند از طریق تغییر ولتاژ برق مصرفی موجب کاهش مصرف برق می‌شود. پس کولرگازی‌ها را از جهت نوع کارکرد موتور به دو نوع کولرگازی با کمپرسور دور ثابت و کولرگازی با کمپرسور اینورتر یا دور متغیر تقسیم‌بندی می‌کنند. در این مقاله ابتدا مختصری در مورد کولرگازی اینورتر و کولرگازی غیراینورتر بحث می‌کنیم و سپس به معرفی انواع سیستم‌های کمپرسور اینورتر می‌پردازیم در نهایت به توضیح مهم‌ترین کمپرسورهای اینورتر در کولرگازی می‌پردازیم.

در کولرگازی‌های غیر اینورتر به صورت دستی و با روشن و خاموش کردن کمپرسور دما تنظیم می‌شود. همین روشن و خاموش‌شدن‌های پی در پی موجب ایجاد شوک در موتور می‌گردد. ولی در کولرگازی اینورتر دور کمپرسور با توجه به دمای تنظیم شده‌ توسط شخص کم و زیاد می‌شود. بعد از آنکه محیط به دمای تنظیم شده کابر رسید، کمپرسور کاملا خاموش نمی‌شود و با کمترین میزان مصرف برق کار می‌کند. بعد از آنکه دمای محیط بالا رفت کمپرسور دوباره با توجه به نیاز شروع به کار می‌کند. پس کمپرسور اینورتر کولرگازی جهت تعدیل دوباره‌ی دما، استارت اضافه نمی‌خورد و عمل روشن شدن مجدد کمپرسور که عامل اصلی مصرف انرژی در کولرگازی است در کمپرسور اینورتر حذف شده است. قیمت کولرگازی اینورتر نسبت به کولرگازی غیر اینورتر بالاتر است ولی این نکته را هم فراموش نکنید که کولرگازی اینورتر ۳۰ تا ۶۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌های موتور اینورتر

 • کاهش مصرف انرژی

 • عمر طولانی مدت موتور
 • کم شدن هزینه‌ی برق
 • تحت کنترل بودن سرعت موتور
 • پایین آوردن جریان راه‌اندازی
 • امکان ایجاد تغییر در جهت حرکت موتور
 • دارای فناوری کنترل از راه دور
 • زمانی که ولتاژ ورودی متغیر است موتور باز کار می‌کند
 • داشتن حفاظ در برابر اضافه بار
 • ایجاد امکان برنامه‌ریزی برای حرکت موتور

انواع سیستم اینورتر در کولرگازی

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی – سیستم InverterV : اولین سیستم اینورتر به کار برده شده در کمپرسور سیستم اینورتر وی یا اینورتر خازنی است. که البته امروزه بیشتر شرکت‌ها این سیستم را ارتقا داده‌اند.

سیستم DCinverter : یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های اینورتر در کاهش مصرف انرژی می‌باشد. سیستم دی سی اینورتر بیشتر در کولرگازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم Inverter Digital : اینورتر دیجیتال برای اولین بار توسط شرکت سامسونگ تولید شد. این سیستم فرق چندانی با اینورتر وی ندارد و از لحاظ فنی شکل بهینه شده اینورتر وی است.

سیبستم اینورتر NERO : این سیستم بسیار پیشرفته است و موجب ایمنی کمپرسور در حالت خاموش و روشن شدن می‌شود. سیستم اینورتر نرو در محصولات تولید شده توسط شرکت‌های آمریکایی مانند ویرپول، جنرال الکتریک و وستینگ هاوس به کاربرده شده است.

سیستم Smart Inverter : سیستم اینورتر اسمارت بروزترین سیستم اینورتر به کار برده شده در کولرگازی است. سیستم اسمارت اینورتر بر روی کولرگازی با برندهای ال جی، هیتاچی، توشیبا و گری قابل نصب است. این سیستم از هر جهت بهینه بوده و مصرف برق را تا ۷۵% کاهش می‌دهد.

سیستم Inverter Dual : سیستم دوال اینورتر به صورت انحصاری بر روی کولرگازی ال جی نصب شده است. سیستم بسیار پیشرفته‌ای است و کاهش مصرف انرژی در این سیستم بسیار قابل توجه است.

انواع کمپرسور کولرگازی

کمپرسور DCinverter

سیستم به کار برده شده در کمپرسور دی سی اینورتر از نوع روتاری است ولی با جریان برق مستقیم دی سی کار می‌کند. در الکتروموتور کمپرسور DCinverter به دلیل استفاده از جریان مستقیم برق DC به جای آهنربای القایی از مغناطیس دائمی استفاده می‌شود و همین امر موجب کاهش مصرف برق می‌گردد. به کار بردن جریان مستقیم برق DC در این سیستم، موتور با توان و سرعت پایین راه‌اندازی می‌شود و با توجه به نیاز رفته رفته سرعت ان بیشتر می‌شود و نیاز به راه‌اندازی مجدد ندارد. امکان تنظیم و کنترل سرعت در سیستم اینورتر دی سی وجود دارد. توان و سرعت موتور با توجه به نیاز عیین می‌شود. در حال حاضر کمپرسور DCinverter به دلیل مصرف پایین برق و توانایی تغییر در سرعت و توان کمپرسور مورد توجه و استقبال کاربران زیادی قرار گرفته است.

عملکرد کمپرسور DC-Inverter

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی – به کاربردن کمپرسور جدید اینورتر دی سی در کولرگازی موجب کاهش مصرف انرژی به صورت قابل توجهی می‌شود. در این کولرگازی‌ها بعد از آنکه دمای محیط به حد مد نظر رسید، کمپرسور دور خود را کم می‌کند. این کمپرسور قابلیت کارکرد در چند دور مختلف را دارد و زمانی که نیاز به استفاده از ظرفیت کامل کولرگازی نیست، کمپرسور به صورت هوشمند از بخشی از توان خود استفاده می‌کند.

استفاده از خازن در کولرگازی موجب ایجاد مشکلات و مصرف بیشتر برق می‌شود. خازن وظیفه‌ی تامین و ذخیره برق برای کمپرسور را بر عهده دارد. در سیستم اینورتر دی سی از خازن استفاده نمی‌شود و در این سیستم، کمپرسور برق ورودی AC را به DC تبدیل می‌کند. تنظیم میزان دور کمپرسور از طریق کنترل فرکانس انجام می‌گیرد و دیگر نیازی به خازن نیست.

کمپرسور اینورتر دی سی

تفاوت کمپرسور DC-Inverter با کمپرسور Inverter-V

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی – بر روی کمپرسور اینورتر DC برد الکترونیکی دی سی وجود دارد. این برد الکترونیکی موجب ایجاد تمایز بین این مدل یا مدل‌های دیگر اینورتر شده است.

اولین تفاوت میان کمپرسور اینورتر دی سی و کمپرسور اینورتر وی، نوع گاز سرد کننده‌ به کاربرده شده است. گاز مبرد موجود در کمپرسور DC-Inverter گاز R410 است. دمای گاز R410  پایین‌تر است و با صرف انرژی کمتری عمل خنک‌کنندگی را به انجام می‌رساند. این گاز همچنین دوستدار محیط زیست بوده و سلامت آن را مورد تهدید قرار نمی‌دهد. گاز خنک‌کننده‌ی کمپرسور اینورتر وی گاز R22 است. این گاز به علت داشتن دمای جوش بالاتر با صرف انرزی بیشتری هوا را خنک می‌کند. این گاز بیشتر در موتورهای سنگین به کار برده می‌شود.

دومین تفاوت بین این دو سیستم در میزان مصرف انرژی آن‌ها است. در سیستم اینورتر وی به جای برد الکترونیکی اینورتر اخازن اینورتر به کار برده شده است که موجب کاهش مصرف برق می‌شود. ولی در سیستم اینورتر دی سی از برد الکترونیکی دی سی اینورتر یا کیت اینورتر در کمپرسور استفاده شده است که مصرف برق را به صورت چشم‌گیری کاهش می‌دهد. بنابراین کمپرسور DC-Inverter را فوق کم‌مصرف و کمپرسور Inverter-V را کم مصرف می‌خوانند.

تفاوت در جریان برق سومین تفاوت این دو سیستم اینورتر است. الکتروموتور کولرگازی اینورتر دی سی توسط جریان برق مستقیم DC تغذیه می‌شود. به کمک این جریان مستقیم دی سی به کارگیری ظرفیت و توان کولرگازی با توجه به نیاز تعیین می‌شود و مصرف انرژی پایین می‌اید.

سیستم دوال اینورتر Inverter Dual

آشنایی با انواع سیستم‌های اینورتر کولرگازی – شرکت کره‌ای ال جی با ارتقای سیستم اینورتر توانسته موتور دوال اینورتر فوق کم‌مصرف را تولید و در بازار عرضه نماید. کارایی و بهره‌وری محصولاتی که از کمپرسور دوال اینورتر بهره گرفته‌اند بسیار بالاتر است. شرکت ال جی در جدیدترین کولرگازی‌های ال جی از کمپرسور دوال اینورتر استفاده کرده است. این کمپرسور تا ۷۰% از مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. قدرت خنک‌کنندگی این موتور بسیار بیشتر از انواع قدیمی‌تر است. این موتور به گونه‌ای طراحی شده است که میزان تولید صدا در آن بسیار پایین است. به خاطر استهلاک پایین، این کمپرسور دارای کیفیت و کارآمد بالایی است.

کولرگازی دوال اینورتر

قیمت کولرگازی اینورتر و دور ثابت

کولرگازی اینورتر به دلیل مزیت‌ها و کاربردهای زیاد نسبت به کولرگازی غیر اینورتر دارای قیمت بالاتری است. این قیمت بالاتر به علت بازدهی و کارایی بالای آن است. اگر قصد خرید کولرگازی دارید و قیمت و هزینه برای شما مهم است، بهتر است قبل از خرید لیست قیمت کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر یا دور ثابت را تهیه ‌نمایید. فروشگاه اینترنتی بانه خانگی در نظر دارد لیست قیمت کولرگازی اینورتر و دور ثابت از انواع برندهای متنوع و معتبر و انواع طرح‌های مختلف را جهت انتخاب بهتر و ایده‌آل کولرگازی برای شما ارایه دهد. در وب سایت بانه خانگی و شاخه‌ی کولرگازی مشخصات و قیمت انواع کولرگازی با برندهای معتبر قرار داده ‌شده است.

banehkhanegi

محصولات پیشنهادی برای شما

  محصولی یافت نشد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *