انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌هاَ

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها

معرفی انواع کولرگازی

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – کولرگازی‌ها وسایلی هستند که در بیشتر منازل، شرکت‌ها و مراکز اداری یافت می‌شود. در چند دهه‌ی پیش برای خنک کردن هوا در تابستان از کولر آبی استفاده می‌کردند. ولی با پیشرفت علم و فناوری از کولرهای گازی برای خنک کردن استفاده می‌کنند. انواع مختلف کولرگازی‌ها از نظر اساس کار با هم فرقی ندارند ولی از جهت ساختاری و فیزیکی با هم متفاوت هستند. هر نوع کولرگازی خود دارای انواع طرح‌ها و مدل‌ها می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مختلف کولرگازی و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها بپردازیم.

 

 

کولرگازی‌ها از جهت ساختار دارای سه نوع:

  • کولرگازی یک تکه: کولرگازی پنجره‌ای، کولرگازی پرتابل
  • کولرگازی دو تکه: اسپلیت کولرگازی دیواری، داکت اسپلیت، اسپلیت ایستاده، اسپلیت سقفی، اسپلیت کاستی
  • کولرگازی چند پنل

کولرگازی پنجره‌ای

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – کولرگازی‌های پنجره‌ای در خانه‌ها و محل کار نیز قابل استفاده می‌باشد. این کولرگازی در پشت پنجره نصب می‌شود و قابلیت خنک کردن اتاق مورد نظر را دارد. طریقه‌ی عملکرد این کولرگازی بدین گونه است که هوای خنک را به فضای اتاق هدایت می‌کند و هوای گرم را از اتاق خارج می‌کند. اگر متراژ اتاق شما زیاد است، کولرگازی پنجره‌ای زیاد کاربرد ندارد. چون این نوع کولرگازی برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است. راه‌اندازی کولرگازی پنجره‌ای بسیار راحت است و به برق‌کشی و کانال‌کشی جداگانه نیازی نیست. فقط کافیست کابل برق را به پریز به صورت مستقیم وصل کنید.

به‌کارگیری این کولرگازی بسیار راحت است و به آسودگی در داخل پنجره جا می‌گیرد. کولرگازی پنجره‌ای به صورت مکعب مربع یا مکعب مستطیل طراحی شده‌اند. وزن کولرگازی پنجره‌ای به نسبت زیاد است و برخلاف دیگر کولرهای گازی به لوله‌کشی نیازی ندارند. نسبت به اسپلیت‌ها تولید صدای بیشتری می‌کنند و میزان مصرف برق‌شان بالاتر است. قیمت کولرگازی پنجره‌ای با وجود قدرت خنک‌کنندگی بالایشان، بسیار مناسب است.

کولرگازی پنجره‌ای

کولرگازی پرتابل

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – ساختار کولرگازی پرتابل مانند کولرگازی پنجره‌ای است. ولی پرتابل‌ها در جای خاصی نصب نمی‌شوند و به هرجایی که نیاز باشد می‌توان آن را حمل کرد. کولرگازی پرتابل برای اتاقک‌های کوچک که مساحت کمتری دارن مناسب است. نحوه‌ی عملکرد این کولرگازی بدین گونه است که هوای گرم اتاق را به داخل خود کشیده، و پس از خنک کردن هوای گرم، همان هوا را دوباره به اتاق باز‌می‌گرداند. گرمای هوا از طریق یک شیلنگ که به بیرون خانه هدایت می‌شود، منتقل می‌شود.

کولرگازی پرتابل می‌تواند تنها یک اتاق را خنک کند. این‌که شما در هر اتاق و هر جای منزل می‌توانید از کولرگازی پرتابل خود استفاده کنید، گزینه‌ای اقتصادی و تطبیق‌پذیر است. پرتاب‌ها جزء کولرگازی‌های یک تکه هستند و نیازی به نصب و کانال‌کشی ندارند. قیمت کولرگازی پرتابل با توجه به کارایی و قابلیت‌های آن، بسیار مناسب و به‌صرفه است. کندانسور کولرگازی پرتابل در داخل خود قرار دارد و همین موضوع نیز موجب شده که میزان صدای تولید شده توسط آن به نسبت بالاتر باشد. البته این صدا در حدی نیست که بسیار آزاردهنده باشد. وجود مزایای زیاد در به کارگیری این کولرگازی موجب شده که هنوز هم این کولرگازی طرفداران زیادی داشته باشد.

کولرگازی پرتابل

اسپلیت کولرگازی دیواری

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – اسپلیت‌ها نوعی کولرگازی دو تکه هستند. بخشی از اسپلیت در داخل فضای منزل و بخش دیگر در بیرون از منزل قرار می‌گیرد. قرار گرفتن بخش کندانسور در بیرون از اتاق قدرت و کیفیت بالاتری به این کولرگازی بخشیده است. کولرگازی دیواری از سیستم پیچیده‌تر نسبت به کولرگازی یک تکه برخوردار هستند.

اسپلیت کولرگازی دیواری از نظر ظرفیت دارای تنوع بالایی است. ظرفیت آن‌ها از ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ BTU/hr  را شامل می‌شود. طراحی کولرگازی اسپلیت دیواری ظریف و شیک است و بیشتر در منازل کاربرد دارد. اسپلیت کولرگازی دیواری به صورت دراز و باریک طراحی شده‌اند و برای نصب و راه‌اندازی به کانال‌کشی نیاز دارند.

اسپلیت دیواری انواع مختلفی دارد که هر کدام با قابلیت‌های خاص خود قابل شناسایی هستند. برخی از اسپلیت‌های دیواری دارای کیت اینورتر هستند و مصرف انرژی در آن‌ها بسیار کم است. برترین برند‌های تولید کولرگازی دیواری، ال جی، سامسونگ، اجنرال، گری و… هستند.

کولرگازی دیواری

داکت اسپلیت

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – داکت اسپلیت‌ها، کولرگازی‌های دو تکه‌ای هستند که یونیت داخلی در آن‌ها به صورت توکار در داخل سقف کاذب قرار می‌گیرد. جهت خنک کردن هوا به یک سیستم کانال‌کشی نیاز دارند. زمانی که فضای کافی برای نصب کولرگازی دیواری در اختیار نداریم می‌توانیم داکت اسپلیت را به کار بریم. داکت اسپلیت‌ها دارای انواع مختلف داکت اسپلیت اینورتر و داکت اسپلیت معمولی هستند. کمپرسور داکت اسپلیت اینورتر دارای دور متغیر، و کمپرسور داکت معمولی دارای دور ثابت است.

برق مصرفی داکت اسپلیت بسته به مدل آن تک فاز یا سه فاز است. یکی از معایب این سیستم خنک کننده مصرف بالای انرژی است. چون سیستم این نوع کولرگازی به صورت اشتراکی عمل می‌کند. مثلا اگر شما داکت اسپلیت را برای خنک کردن یک اتاق روشن کنید، کولر موجود در بقیه‌ی فضاهای منزل و اتاق‌های دیگر روشن می‌شوند.

از مزیت‌های این کولرگازی می‌توان به نوع قرارگیری شکیل و منظم در داخل سقف کاذب، عدم شلوغ کردن فضای دیوار و کاستن تعداد کندانسور و… اشاره کرد.

داکت اسپلیت

اسپلیت کولرگازی ایستاده

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – ظاهر کولرگازی ایستاده همانند یخچال است و عمدتا به آن‌ها کولرگازی ایستاده یا کابینتی می‌گویند. کولرگازی ایستاده دارای دو یونیت داخلی و خارجی است. یونیت خارجی در بیرون از فضای منزل قرار می‌گیرد. سیستم خنک کنندگی و فن به کاربرده شده در کولرگازی ایستاده بسیار پر‌قدرت است و برای مکان‌های با متراژ بالاتر مانند مساجد، ادارات، سالن‌ها و… کاربرد دارد.

تفاوت کولرگازی ایستاده و پرتابل در این است که کولرگازی ایستاده دو تکه و پرتابل‌ها یک تکه هستند. کولرگازی ایستاده ظاهری بزرگ‌تر نسبت به پرتابل‌ها دارند. قدرت خنک کنندگی کولرگازی ایستاده بسیار بیشتر از پرتابل است. کولرگازی اینورتر ایستاده جزء کولرگازی‌های کم مصرف است. کمپرسور به کار برده شده در مدل ایستاده کمپرسور قدرتمند اسکرول است که هوا را در مقیاس بالایی خنک می‌کند. در کنار قدرت خنک کنندگی بیشتر، کولرگازی ایستاده از قدرت رطوبت‌زدایی بالایی برخوردار است. نویز صدا در کولرگازی ایستاده بسیار ناچیز است.

تفاوت کولرگازی ایستاده با کولرگازی دیواری در طراحی و فن آن‌ها می‌باشد. قدرت خنک کنندگی بی‌نظیر این کولرگازی و پرتاب باد قوی موجب عملکرد عالی این مدل کولرگازی در فضاهای بزرگ شده است. کولرگازی ایستاده در ظرفیت‌های بالا تولید می‌شود.

کولرگازی ایستاده

اسپلیت کولرگازی سقفی زمینی

اسپلیت سقفی زمینی دارای دو یونیت داخلی و خارجی است. واحد داخلی هم به سقف به حالت خوابیده و هم به صورت زمینی قابل نصب و راه‌اندازی است. کارکرد با صدای بسیار کم، قابلیت تنظیم دما، قابلیت نصب به صورت سقفی و زمینی، امکان استفاده از هوای تازه از مهم‌ترین ویژگی این کولرگازی است.

اسپلیت کاستی

این نوع کولرگازی برای فضاهای دارای ارتفاع زیاد و مخصوصا ادارات و مکان‌های تجاری کاربرد دارد. اسپلیت کاستی دارای دو یونیت داخلی و خارجی است. یونیت داخلی در داخل سقف کاذب جای می‌گیرد و از چهار جهت هوای خنک را در فضا پخش می‌کند.

اسپلیت کاستی

نکاتی که در استفاده از کولرگازی باید رعایت کنیم

  • کولرگازی‌ها دستگاه‌هایی هستند که هر ساله نیاز به سرویس شدن دارند. برای آن‌که سرویس کولرگازی بهترین نتیجه را داشته باشد بهتر است توسط نیروی متخصص انجام گیرد.
  • چک کردن فیلترهای کولرگازی: کثیف بودن و مسدود شدن مراکز جریان هوای فیلترها عملکرد کولرگازی را دوچار اختلال می‌کند. بنابراین تعمیر و تمییز کردن فیلترها موجب به جریان انداختن هوای مطبوع و تمییز می‌شود.
  • استفاده از پنجره‌های دوجداره به تمییز و مطبوع شدن بیشتر هوای منزل می‌انجامد و هم‌زمان در مصرف انرژی نیز تا حد امکان جلوگیری به عمل می‌اید.

خرید کولرگازی مناسب

انواع کولرگازی و بررسی مشخصات آن‌ها – با توجه به شرایط آب و هوایی و گرم شدن بیشتر کره‌ی زمین بیشتر افراد قصد خرید کولرگازی را دارند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، انواع برند و مدل کولرگازی در بازار موجود است. انتخاب و خرید نوع کولرگازی به نیاز شما بستگی دارد. ما کاربرد و ویژگی‌های انواع کولرگازی و سیستم خنک کننده را در بالا ذکر کردیم. البته انتخاب برند خاص به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. فروشگاه بانه خانگی بزرگترین عرضه‌کننده کولرگازی در شهر بانه است. ما برای اطمینان از خرید کولرگازی در بانه، قیمت انواع مختلف کولرگازی را به همراه مشخصات فنی هر کدام در شاخه‌ی مربوط به کولرگازی گنجانده‌ایم.

banehkhanegi

محصولات پیشنهادی برای شما

    محصولی یافت نشد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *