تفاوت مایکروویو و مایکروفر

تفاوت میان مایکروفر و مایکروویو

تفاوت میان مایکروفر و ماکروویو- شاید بعضی از افراد تفاوت مایکروفر و مایکروویو را ندانند. دستگاه مایکروفر با دستگاه مایکروویو تفاوتی‌هایی دارد که بعضی از افراد آن را نمی‌دانند. حال ما به بررسی این دو دستگاه می‌پردازیم. در سایت بانه خانگی با ما همراه باشید.

تفاوت میان مایکروفر و مایکروویو

در گام اول به بررسی مایکروویو می‌پردازیم. مایکروویو دارای امواجی با طول موج کوتاه می‌باشد. که در بخش‌هایی از طیف الکترومغناطیس که مانند پرتوهای نور قابل رویت را به وجود می‌آورند. در این نوع صنعت از طول امواج کوتاه برای پختن و فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌دهند.

در این دستگاه‌ها، موادهای غیر فلزی همانند پلاستیک و شیشه امواج را از خود عبور می‌دهند. اما موادی که فلز هستند امواج را برعکس می‌کنند. همچنین مواد غذایی که آبکی هستند امواج را جذب و ذخیره می‌کنند.

حال فرکانس این امواج ها بین ۳۰۰ مگاهرتز تا چند گیگاهرتز می‌باشند. این نوع امواج برد بسیار کوتاهی را دارند اما میزان نفوذی بالایی را دارا هستند. این نوع امواج هم حتی از گرد و غبار هم قابل عبور هستند.

در صنعت امروزی دستگاه‌هایی مانند مایکروویو که همچنان دارای لرزاننده‌ی امواج دارای چندین المنت هستند. که گریل و فر برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال این نوع دستگاه‌هایی که دارای موارد فوق هستند مایکروویو گریل‌دار می‌نامند.

طراحی و دیزاین مایکروویو

مایکروویو

این مایکروویوها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امواج‌هایی با طول موج کوتاه را حفظ می‌کنند. حال هنگامی که در دستگاه بسته شده باشد و شما دستگاه را روشن کنید امواج به طور فراگیری پخش می‌شود.

طراحی دستگاه‌های مایکروویو منحصر به فرد هستند. یعنی با اغلب دکوراسیون ها قابل ست هستند.

مایکروفر چیست؟

مایکروفر دستگاهی است که غذا را در یک محیط بسته که دما به طور یکنواختی پخش می‌شود و غذا به طور یک‌دستی می‌پزد. یکی از ساده‌ترین دستگاه‌های مایکروفر که کارکرد متفاوتی دارد و همچنین با گاز کار می کند. در این نوع مایکروفر دما بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ تنظیم می‌شود و پخت به طور فراگیری صورت می‌گیرد.

تفاوت مایکروویو با مایکروفر

مایکروفرر

مایکروویو با استفاده از ساطع کردن دما، که امواج را با طول موج کوتاه پخش می‌کند و غذا را به طور یک‌نواختی در مدت زمان کمی می‌پزد. اما مایکروفر دارای المنت‌های گرمایی است که در مدت زمانی بیشتری پخت را انجام می دهد. به طوری که مغز غذا گرم می‌شود و می‌پزد.

اگر از دستگاه مایکروویو استفاده می‌کنید نکاتی را باید بدانید.که پی تحقیقات انجام شده هنوز هیچ گونه مدرکی درباره‌ی مضرات تشعشات بر روی مواد غذایی بر اثر دستگاه مایکروویو یافت نشده است. بنابراین سرطان‌زا بودن غذا در مایکروویو کامل نادرست است و شایعه‌ای بیش نیست.

همچنین حجم و رطوبت مواد غذایی و اندازه‌ی غذا در زمان و کیفیت آن اثر می‌گذارد. پس اگر این نکات را رعایت نکنید امکان پخته نشدن یا خام ماندن مواد غذایی را شاهد خواهید بود. پس بهترین راه برای این مشکل، کوچیک کردن یا تکه تکه کردن غذا می‌باشد یا برش و حفره‌هایی در غذا باید وجود داشته باشد تا غذا به طور کامل گرم و پخته شود.

ظرف‌های مورد استفاده در مایکروویو

ماکروویو

بهترین ظرف‌های مورد استفاده برای دستگاه مایکروویو از جمله آرکوپال، ظروف سرامیکی، پیرکس و ظروف پلاستیکی با مارک مایکروویو می‌باشد. اما ظروف فویل و فلزی در مایکروویو باعث جرقه و آتش سوزی احتمالی می‌شود که باید نکات ایمنی را رعایت کنید. ظروف‌های پلاستیکی غیر استاندارد موجب ذوب شدن و خراب شدن مواد غذایی می‌شود. مواظب باشید که ظروف‌هایی که استفاده می‌کنید با مواد فلزی یا پلاستیکی تزئین نشده باشد تا از اتفاق ناخواسته در امان‌ باشید.

تفاوت میان مایکروفر و مایکروویو- ۱۳ موردی که در باره‌ی مایکروویو باید بدانید:

همه‌ی افراد از دستگاه مایکروویو برای پختن یا گرم کردن غذا استفاده می‌کنند. اما این دستگاه مایکروویو دارای کارایی‌های زیادی است و می‌توان کارهای زیادی را با این نوع دستگاه‌ها انجام داد. کارایی‌های دستگاه مایکروویو عبارتند از:

 • پختن همه‌ی مواد غذایی در ۱۰ دقیقه

برای پختن غذا در مدت زمان بسیار کم، می‌توانید سبزیجات و ماهی قزل‌آلا و سیب زمینی‌هایتان را داخل مایکروویو قرار دهید تا در مدت کوتاهی غذای شما آماده باشد. همچنین برای سرخ کردن، بخارپز کردن و پختن مواد غذایی ارز این دستگاه استفاده کنید. تنها باید با توجه به نوع غذا طبق دستور و زمان مناسبی را برای غذا انتخاب کنید.

 • ضدعفونی کردن و از بین بردن بوی اسکاچ ظرفشویی

در بعضی مواقع بعد از شستن ظرف ماهی یا مرغ، اسفنج و اسکاچ شما بوی ناخوشایند ماهی را می‌گیرد آن را دور نیندازید. بلکه با یک ترفند ساده می‌توانید بوی بد اسکاچ را از بین ببرید. می‌توانید اسکاچ یا اسفنج را در یک ظرف آب و سرکه یا آبلیمو خیس کنید و سپس آن را به مدت کوتاهی داخل دستگاه قرار دهید. بعد از آن با دستکش مخصوص آشپزخانه اسکاچ را بردارید و بشویید. حال بدین وسیله اسفنج بر اثر حرارت هم ضدعفونی شده و هم بوی بد آن از بین رفته است.

 • پختن سیب زمینی یا قارچ

مایکروویوو

با استفاده از این دستگاه می‌توانید سیب زمینی یا قارچ را سوراخ یا برش داده و داخل مایکروویو قرار دهید. با این عمل غذای شما کمتر از ۵ دقیقه آماده شده است. حتی می‌توانید با حرارت کمتری آن را بپزید که داخل سیب زمینی یا قارچ هم به خوبی بپزد.

 • ضدعفونی کردن تخته‌ی گوشت (تخته خردکن)

بعد از تکه تکه کردن گوشت، تخته رنگ و بوی بدی را می‌دهد. پس تخته گوشت را مایع ظرفشویی شسته و آن را با یک لیمو میمالیم. سپس آن را داخل دستگاه مایکروویو قرار می‌دهیم. دستگاه با حرارتی که به تخته می‌دهد، هم تمیز و هم آن را ضدعفونی می‌کند.

 • نرم کردن شکر قهوه‌ای

شکر قهواه‌ای برای شیرینی پزی به‌کار می‌رود. حال این شکر کمی زودتر از شکر سفید سفت می‌شود. شکر را در یک ظرف پلاستیکی گذاشته و کمی آب به آن اضافه کنید. بگذارید با حرارت متوسط ۱۰ تا ۲۰ ثانیه داخل مایکروویو بماند.

 • حرارت دادن خمیر

برای پف کردن خمیر نان یا خمیر غذایی می‌توانید خمیر حدود ۱۵ دقیقه در دستگاه قرار دهید تا که در زمان کمتری غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه ریخته و آن را بپوشانید. کمی آب را در کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت دستگاه را بسیار کم به‌مدت ۳ دقیقه دخل آن بماند. بعد خاموش کنید. بگذارید ۳ دقیقه توی دستگاه بماند و بعد دوباره روشن نماید همین عمل را تکرار کرده تا ۱۵ دقیقه را کامل کند. حال خمیر شما آماده شده و پف کرده است.

 • گرم کردن محصولات ارایشی
 • برشته کردن سیر
 • کباب کردن
 • از میوه‌ها آبمیوه بگیرد
 • برشته کردن نان و آجیل
 • پختن سبزیجات
 • نرم کردن عسل

banehkhanegi

محصولات پیشنهادی برای شما

  محصولی یافت نشد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *