خرید گوشی رجیستر نشده

خرید گوشی رجیستر نشده

رجیستر کردن گوشی موبایل یعنی چه؟

خرید گوشی رجیستر نشده – دولت طرح رجیستری گوشی را به اجرا درآورد و پیاده‌‌سازی و اجرای این طرح نتایج خوبی هم به دنبال داشته است. طبق طرح رجیستری گوشی، خرید گوشی رجیسترنشده و وارد شده به کشور که کاربران می‌خواهند با نصب سیم‌کارت‌های اپراتورهای داخلی از آن‌ها در خاک کشور استفاده کنند، باید در سامانه‌ی همتا ثبت شوند.

 

 

با این کار هر گوشی به نام فردی که آن را خریداری کرده ثبت می‌شود و با سیم‌کارت وی قابل استفاده می‌باشد. با اجرایی شدن طرح رجیستری گوشی هم قاچاق تلفون‌های همراه کمتر می‌شود و هم دیگر دزدیدن این کالای دیجیتالی بی‌فایده خواهد بود.

طرح رجیستری گوشی 

فروش گوشی‌های رجیستر نشده

خرید گوشی رجیستر نشده- قیمت گوشی‌های موبایل در بازار ایران به علت محدود شدن واردات همراه با افزایش نرخ ارز به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. در کنار افزایش قیمت گوشی، انواع تخلفات مانند فروش گوشی‌های مسافری و بدون گارانتی، فروش گوشی‌های رجیستر نشده و… بیش از پیش به درهم‌ریختگی بازار شدت بخشیده است.

پس از قطعی شدن و به اجرا درآمدن طرح رجیستر کردن گوشی‌های موبایل، باید تمام گوشی‌ها به صورت قانونی رجیستر شوند و همراه با کد فعال سازی فروخته شوند. در بازار موبایل ایران که از اوضاع خوبی ندارد بعضی فروشندگان از این نابسامانی سواستفاده می‌کنند. این فروشندگان گوشی‌های موبایل را بدون کد فعال‌سازی و بدون رعایت دقیق قوانین رجیستری ایران به فروش می‌رسانند و اما با قیمت کمتر از بازار.

دلیل اصلی فروش گوشی‌های موبایل رجیستر نشده چیست؟

خرید گوشی رجیستر نشده- فروش گوشی‌ موبایل رجیستر نشده در نتیجه‌ی عملکرد افرادی سودجو ایجاد شده  است. این افراد به صورت عمده در اداره گمرک کار ثبت گوشی‌های موبایل را انجام می‌دهند و کد فعال‌سازی را به صورت عمده دریافت می‌کنند. البته در چند ماه اخیر افرادی در این رابطه دستگیر شده‌اند به دلیل تعدد تراکنش‌هایی که با سایت پرداخت گمرک گوشی موبایل داشته‌اند. در میان این افراد کسانی هم بوده‌اند که فقط در ازار دریافت پول این کار را انجام داده‌اند.

بعد از این گیر و گرفت‌ها دیگر کمتر کسی جرات رجیستر کردن گوشی‌های همراه را در تیراژ بالا ندارد. برای اینکه این مشکلات پیش نیاید فروشندگان اکثرا گوشی‌ها را بدون رجیستری به فروش می‌رسانند تا خریدار خود مجبور شود به صورت قانونی مراحل رجیستر گوشی خود را به انجام برساند و روی پاسپورت خود گوشی را رجیستر کند. اگر گوشی‌ها به درستی مراحل رجیستری را طی نکنند بعد از یک ماه استفاده به طور خودکار غیرفعال می‌شوند.

چرا باید گوشی‌هایمان را رجیستر کنیم؟

خرید گوشی رجیستر نشده- گوشی‌های موبایلی که قبل از طرح رجیستری در فعال بوده‌اند دیگر نیازی به رجیستر کردن ندارند. اما گوشی‌هایی که بعد از اجرایی شدن این طرح خریداری شده‌اند حتما باید فورا توسط خریداران در هنگام فروش رجیستر شود. البته گوشی‌هایی هم در داخل کشور وجود دارند که به وسیله مسافران وارد شده‌اند. این گوشی‌های به اصطلاح مسافری اگر تنها یک ماه در ایران بمانند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد و نیاز به رجیستر کردن ندارند. ولی این گوشی‌های موبایل مسافری بعد از گذشت یک ماه از ورود به کشور باید حتما  رجیستر شوند. افراد جهت هرگونه سوال و برای حل کردن مسائل مربوط به رجیستر کردن گوشی خود با مرکز تماس طرح یعنی ۰۹۶۳۶۶ یا ایمیل سامانه همتا ارتباط برقرار کنید.

سامانه همتا

خرید گوشی رجیستر نشده در بازار

خرید گوشی رجیستر نشده- طبیعتا همه‌ی ما همیشه برای خرید کردن راهی را پیش‌می‌گیریم که ارزانترین قیمت تمام شده را برای ما داشته باشد. در آشفته بازار گوشی موبایل قیمت تمام شده گوشی بدون کد + هزینه رجیستری بسیار بیشتر از قیمت گوشی در شرکت‌های داخلی است. هزینه خرید تلفون همراه در بسیاری از گوشی‌های بالا رده + پرداخت گمرکی با پاسپورت از قیمت عرضه شده بازار کمتر است. این که مردم به خرید گوشی با پاسپورت اقدام کنند یا خرید گوشی از شرکت‌های رسمی یا از آشفته بازار گوشی ایران یا سایت‌های فروشگاه اینترنتی بستگی به خود شخص دارد که منافع خود را در کدام نوع خرید ببینید.

 

گوشی مسافرتی چیست؟

خرید گوشی رجیستر نشده- گوشی‌های موبایل مسافرتی گوشی‌هایی هستند که از خارج کشور وارد شده‌اند. کاربران این گوشی‌ها می‌خواهند از سیم‌کارت ایرانسل یا همراه اول استفاده کنند. پس اگر شما به خارج کشور سفر کنید و با خود یک گوشی جدید بخرید و به داخل کشور جهت استفاده بیاورید و می‌خواهید از گوشی خریداری شده در ایران استفاده کنید گوشی شما یک گوشی مسافرتی به حساب می‌آید. اما اگر گوشی موقتا وارد کشور شده و فرار نیست که همیشه از سیم‌کارت داخلی استفاده کند نیازی به رجیستر کردن ندارد.

رجیستری گوشی موبایل

هزینه گمرک گوشی مسافرتی

خرید گوشی رجیستر نشده- با توجه به اطلاعاتی که از منابع قابل اعتماد به دست ما رسیده، هزینه گمرک گوشی مسافرتی معادل ۱۶% ارزش اصلی خود گوشی است. این ۱۶ درصد شامل ۴% حق گمرک+ ۲% حق بازرگان+ ۹% مالیات بر ارزش افزوده+ ۱% عوارض هلال احمر است. مثلا اگر شما به خارج کشور سفر کنید و یک عدد آیفون ایکس را خریداری نمایید که قیمت آن چیزی در حدود ۱۵ میلیون تومان است. شما بعد از برگشت از سفر باید هزینه گمرکی آن را پرداخت نمایید که در حدود ۱۶ درصد قیمت اصلی گوشی است. یعنی معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان باید به اداره گمرک پرداخت نمایید.

بعد از پرداخت هزینه گمرکی گوشی مسافرتی چه کنیم؟

خرید گوشی رجیستر نشده- بعد از پرداخت هزینه گمرکی شما باید جهت رجیستر کردن گوشی مسافرتی خود به سامانه همتا مراجعه کنید. جهت فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا هم می‌توانید از سایت سامانه همتا و یا از کد دستوری USSD استفاده کنید.

اگر گوشی موبایلی را که خریده‌ایم غیرقانونی باشد چه‌کار کنیم؟

ممکن است پس از روشن شدن گوشی خریداری شده و ارسال پیامک یا در سایت همتا بفمید که گوشی شما غیرقانونی است. شما تا یک ماه می‌تونید بدون دردسر از گوشی خود استفاده کنید. بعد از آنکه فرصت یک ماهه به اتمام رسید، از سامانه همتا پیامکی بتنی بر غیرقانونی بودن گوشی برایتان ارسال می‌شود.

این پیام حاوی ( دستگاه با مشخصات زیر جزء دستگاه‌های قانونی ثبت شده  نمی‌باشد و از تاریخ * در شبکه سرویس نخواهد گرفت). سامانه همتا گوشی خریداری شده شما را قاچاق و غیر قانونی تشخیص می‌دهد. برای جلوگیری از قطع شدن گوشی باید فورا به انجام عملیات ثبت قانونی گوشی اقدام کنید.

آیا لازم است پس از فروش گوشی کارکرده‌ی رجیستر شده خود، آن را به نام صاحب جدید انتقال مالکیت دهیم؟

اگر بخواهید گوشی کارکرده بخرید یا بفروشید، حتما باید نسبت به انتقال مالکیت به نام صاحب جدید اقدام کنید. بعد از رجیستری گوشی کارتان با سامانه همتا تمام نشده و باید زمان خرید و فروش گوشی کارکرده مالکیت دستگاه را در سامانه به نام مالک جدید ثبت کرد.

البته بدون انتقال مالکیت مشکلی برای خریدار گوشی پیش نخواهد آمد. انتقال مالکیت به این منظور انجام می‌گیرد، که اگر مشکلی حقوقی پیش بیاید، دامن‌گیر صاحب اولیه گوشی نشود.

 

طریقه رجیستر کردن گوشی

خرید گوشی رجیستر نشده- بعد از اطمینان کامل از اصالت گوشی خریداری شده و دریافت کد فعال سازی از فروشنده باید جهت فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا اقدام کنید. برای این کار باید یا در سایت سامانه همتا اقدام کنید یا از کد دستوری USSD که به صورت اختصاصی برای همین منظور ایجاد شده است استفاده نمایید. در زیر به شرح هر دو روش به طور خلاصه می‌پردازیم.

استفاده از سایت سامانه همتا جهت فعال‌سازی گوشی

خرید گوشی رجیستر نشده- برای این کار وارد سایت سامانه همتا می‌شویم و مانند تصویر زیر ر روی گزینه فعال‌سازی کلیک می‌کنیم.

سامانه همتا 1

سپس مشخصات گوشی را که قصد فعال‌سازی آن را دارید را وارد می‌کنید. ابتدا شماره سیم‌کارتی را که قرار است از آن برای گوشی استفاده نمایید وارد می‌کنید. در قسمت دوم کد IMEI گوشی را تایپ کنید. برای دریافت این کد، کد دستوری *#۰۶# را شماره‌گیری نمایید. در بخش سوم کدی را که فروشنده به شما داد جهت فعال‌سازی را وارد نمایید. در بخش آخر عبارت امنیتی را وارد کنید و در آخر گزینه فعال‌سازی را بزنید.

سامانه همتا 2

استفاده از کد  USSD جهت فعال‌سازی گوشی

خرید گوشی رجیستر نشده- علاوه بر استفاده از روش سامانه همتا جهت رجیستر کردن گوشی خود، یک روش دیگر هم برای فعال کردن گوشی‌های شامل طرح رجیستری هم وجود دارد.

ابتدا کد *۷۷۷۷# را شماره‌گیری کنید.

کد 7777

عدد مربوط به گزینه فعال‌سازی را عینا تایپ و ارسال کنید.

فعال سازی

کد IMEI گوشی خود را وارد نمایید. با شماره‌گیری #*۰۶# کد IMEI را دریافت کنید.

کد imei

در مرحله بعد از شما شماره سیم‌کارتی که قرار است مالک از آن استفاده کند را می‌خواهد. بعد از وارد کردن شماره سیم‌کارت SEND را بزنید.

در قسمت بعد کدی را که فروشنده در اختیار شما قرار می‌دهد را وارد می‌کنید.

شماره سیم کارت

سپس مشخصات گوشی و شماره سیم‌کارت را به نمایش می‌گذارد تا شما از همه اطلاعات خود اطمینان یابید. بعد از تایید شماره گزینه تایید را وارد کنید.

تایید شماره

بعد از دریافت پیغام فعال سازی موفق، فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا با موفقیت انجام شده و شما بدون هیچ گونه مشکلی می‌توانید از گوشی همراه خود در داخل کشور استفاده کنید.

فعال سازی موفق

 

banehkhanegi

محصولات پیشنهادی برای شما

    محصولی یافت نشد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *